Nezařazené

Menej je niekdy viac

Dnes si už zo skladu ťažkú hlavu nerobím. Sklady žijú predsa vlastným životom vo svojom priestore. Ak sú usporiadané fungujú akoby automaticky ak nie… Nie je tomu tak dávno, čo som skoro skoncoval so všetkým a chcel zavrieť firmu. Zisky sme mali, no práca bola hotovým utrpením. Prečo? Prečo to proste nemôže fungovať? Niekde bol problém a ja som ho nedokázal nájsť. Za svojimi zamestnancami si stojím, viem že odvádzajú dobrú robotu aj keď niekedy sa nervozita dala doslova krájať. Sám som sa neraz musel zapojiť do procesov prímu a výdaja tovaru, pretože to bolo nutné. Napriek všetkej snahe nielen mojej ale aj mojich zamestnancov – kolegov sa akoby vytratila radosť z práce a taká tá iskra, zápal pre vec. Nečudujem sa ani tým, ktorý mi jedného dňa priniesli výpovede s tým, že v takom strese sa proste pracovať nedá a že im to zato nestojí.

čísla nevyzerali dobre

Dlhodobí tlak ekonomickej stránky, distribučnej a celkové zhoršené podmienky nakoniec dostali aj mňa na pokraj závažného rozhodnutia. Dnes som rád, že som sa rozhodol inak, než som mal pôvodne v pláne. Miesto zavretia firmy som začal sledovať prácu skladníkov, dovozcov, logistov a pozorne som si všímal všetky detaily. Zrazu mi to došlo. Neefektívne. To je to správne slovo. Neefektívna a zbytočne namáhavá práca skladníkov. Neefektívne rozvozy a chaos v skladových kartách. Na prvý pohľad bolo všetko v poriadku ale ako som tak viac sledoval, začal som čítať medzi riadkami. Tak toto nie! Začal som zháňať informácie a možnosti ako optimalizovať všetko, ako sa len dá. Samozrejme v prijateľnej cene, pretože neefektívna práca veľký zisk neprináša a ani my sme teda neboli bohvieako v plusových číslach.

optimalizácia v sklade ho zefektívnila

Hľadám teda po internete ibc kontajner 600 l predaj. Dúfam že sa stane zázrak a zaberie to. Prvé dni boli naozaj ťažké, kým sa u nás utriasol nový systém a prispôsobili sme mu nielen priestor skladu ale aj dopravu. Na tom optimalizovaní naozaj niečo bude. Zamestnanci sú spokojnejší, lebo môžu lepšie pracovať a ich snaha je aj vidieť. Postupne sa dostávame k lepším prognózam do budúcna. Ak sme teda v problémoch nie je najlepším riešením iba vzdať to a utiecť, ale niekedy treba zabrať a zabojovať. Pozrieť sa na veci z iného uhla pohľadu a zrazu máme jasno. Nás nová metóda skladovania a distribúcie vďaka optimalizácii zachránila. To ale neznamená, že máme vyhraté. Ešte sa budeme mať čo učiť, zmena prichádza rýchlo a každé odvetvie sa musí prispôsobiť. Aj to naše.