Nezařazené

Čo ste o sóda bikarbóne nevedeli

Sóda bikarbóna je nenahraditeľným pomocníkom tak v kuchyni ako v záhrade či pri relaxe. Poznáte všetky jej účinky? Nechajte sa inšpirovať typmi na použitie tohto všestranného pomocníka.

Hydrogénuhličitan sodný

Možno ste si to nikdy nevšimli, ale je súčasťou mnohých čistiacich či pracích prostriedkov. Spozorovať ste ho mohli aj na etiketách kozmetických produktov alebo príbalových letákov liekov. Často spomínaný je aj v obore ekológie a neagresívnych látkach. Dokonca je prítomný aj v zložení obľúbených dezertov. Sóda bikarbóna sa javí ako látka s nekonečnými možnosťami. Je to biela kryštalická zmes. Bez špecifickej arómy alebo výraznej farby. Je ľahko rozpustná vo vode.

Sóda bikarbóna pomáha pri dlhšom kvitnutí rezaných kvetov, ak ju pridáte do vody

Skrytá v kuchyni

Kuchyňa je asi najčastejším pôsobiskom tejto látky. Dopomáha pečivu k vzdušnosti a jemnosti. Zjemňuje aj mäso a pomáha pri jeho varení, aby sa rozplývalo na jazyku. Menej známa je ale pri varení strukovín. Ak ste zabudli namočiť šošovicu či fazuľu a ona nie a nie zmäknúť, pridajte trocha sóda bikarbóny, ktorá proces varenia urýchly.

Ako liek

Áno, sóda bikarbóna je aj zložkou liečiv, ktoré riešia problémy s infekciou alebo zápalom. Známa je ako kloktadlo pri bolestiach a zápaloch hrdla. Pomáha aj pri nafúknutom a podráždenom žalúdku. Najčastejšie ak to preženieme s jedlom a cítime ťažobu a tlak. Ako kúpeľ ju používame pri problémoch s mykózou. Pretože má antimykrobiálne a antiseptické účinky.

Pomocník pre udržanie žiarivých parkiet a drevených podláh

Silný čistič

Teraz trochu z iného uhla. Vďaka paste, ktorú si môžeme vyrobiť z 50 g sóda bikarbóny a trošky vody, sa zbavíme fľakov na látkach sedačiek, kresiel a oblečení. Sóda na pranie je ideálnym riešením, ak nechcete alebo nemôžete používať agresívnejšie chemické čističe. Rovnako čistí aj domácnosť, napríklad aj fľaky na dlážke či sporáku. Kreativite sa medze nekladú. Týmto ale nekončíme. Sóda bikarbóna je účinná aj v záhrade alebo na hriadkach. Pomáha bojovať proti škodcom, voškám alebo mravcom. Podporuje rast listov a kvetov. Upravuje pH pôdy a tak podporuje rast a vitalitu rastlín.