Úspech sa nedá naučiť v škole
Ak chcete byť úspešný musíte sa v prvom rade stať úspešnými. Zabudnite preto na titul pred menom. Titul z vás úspešného človeka nespraví. Väčšina ekonomických škol a rôznych pseudo programov vás pripraví tak akurát na to ako sa stať úspešným zamestnancom. Skvelým príkladom toho ako to dopadne keď podnik riadi niekto kto má ekonomické vzdelanie je pekáreň Hosterss Brand ktorá v roku 2102 ohlásila koniec výroby a šla do konkurzu. Oficiálnou príčinou bolo že odbory požadovali lepšie podmienky pre zamestnancov a vyššie platy.
Na čo podnik údajne nemal prostriedky. Neskôr ale vyšlo najavo že výkonný riaditeľ a jeho tým si nechali vyplatiť miliónové odstupné. Tak samy musíte uznať že kto nakoniec klamal. Len pre zaujímavosť o prácu vtedy prišlo vyše 18 000 ľudí a nepriaznivo to ovplyvnilo aj ďalšie podniky v meste. Tu sa jasne ukázalo že aj samotný výkonný riaditeľ je iba zamestnanec. A navyše iba priemerný zamestnanec ale má zdanlivo moc nad ostatnými a to mu dáva výhodu.
Preto sa javí ako veľmi smutné že väčšina ľudí nevie alebo nechce chápať kto je manažérsky kapitalista. Príkladov kedy si pán riaditeľ nechal vyplatiť miliónové odstupné len preto lebo mohol. Zatiaľ čo stovky zamestnancov ostalo na dlažbe a výplatu uvidia po skončení konkurzu je neúrekom aj u nás.
Ale môžu za to nielen školy ale čo je horšie samotný rodičia budúcich manažérov. Keby rodičia zamerali svoju výchovu na to čo môžu ich deti priniesť spoločnosti namiesto toho koľko budú zarábať, hneď by sa to prejavilo na výsledkoch firmy. Samozrejme nie každý môže byť riaditeľ. Síce samostatnú rolu ale o to dôležitejšiu tu hrajú samotné školy. Tie sa vo svojej podstate doslova zameriavajú na to aby mladých ľudí nenaučili čo môžu urobiť pre spoločnosť ako takú ale ihneď sa spýtali koľko zarobia peňazí. Je to to samé ako by ste prišli na pohovor a potom ako sa pozdravíte, ihneď spýtate koľko zarobíte a kedy vám zvýšia plat. Školy a školstvo ako také vedie študentov aby sa stali skvelými zamestnancami ale len tí skutočne najlepší sa stanú niečim viac. Skvelým príkladom je napríklad Steve Jobs ktorý je často uvádzaný ako skutočný podnikateľ.